Jaki samochód używany kupić - co musisz wiedzieć?

jaki-uzywany-samochod-kupic

Choć na rynku pojawia się wiele samochodów nowej generacji, które imponują osiągami, posiadają nowoczesne napędy i są tanie w eksploatacji, wśród kierowców wciąż dużą popularnością cieszą się starsze egzemplarze z rynku wtórnego. Kupić auto używane można w wielu miejscach w internecie, a setki ogłoszeń przyprawiają o zawrót głowy. Warto więc poznać najczęściej zadawane pytania o samochód używany i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu modeli aut używanych. Oto krótki poradnik, dzięki któremu zminimalizujesz ryzyko zainwestowania w wadliwy pojazd oraz zyskasz szansę na spore oszczędności!

Nowe auto z salonu czy używany samochód - co kupić?

Zakup samochodu nowego, prosto z salonu, to oczywiście najlepsza alternatywa. Taki pojazd nie nosi żadnych śladów użytkowania, posiada fabrycznie zamontowane części i objęty jest gwarancją producenta. Mówiąc krótko, zapewni Ci najwyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu, dlatego Polacy wciąż chętnie kupują używane samochody. Jest to oczywiście bardzo dobra alternatywa - na polskim rynku wtórnym bez trudu znajdziesz sprawne i funkcjonalne auto do 10 tys zł, a wydając więcej, np. 30 tys czy 50 tys, możesz liczyć na naprawdę dobre auto. Niestety, taka inwestycja obarczona jest sporym ryzykiem - zwłaszcza, gdy chcesz kupić samochód miejski od prywatnego sprzedawcy. Nie brakuje nieuczciwych kontrahentów, którzy ukrywają wady i zawyżają ceny swoich pojazdów. 

Dlatego przed udaniem się na miejsce zakupu, sprawdź, jak kupić tani samochód używany, który będzie wolny od usterek i nie zamieni się z czasem w przysłowiową skarbonkę!

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany? Wszystko, co warto wiedzieć!

Niezależnie od tego, czy kupujesz samochód używany z segmentu B, czy jakiegokolwiek innego, musisz w pierwszej kolejności bardzo dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem. Powinno być ono jak najbardziej wyczerpujące i zawierać wszystkie niezbędne informacje - nie tylko o zaletach danego pojazdu, ale przede wszystkim o jego wadach, historii oraz wyposażeniu. Jeżeli sprzedawca opisuje auto krótko i w sposób niewystarczający, warto wykonać do niego telefon i wypytać go o nurtujące Cię kwestie. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz dodatkowe informacje, ale również zyskasz możliwość zweryfikowania, czy Twój kontrahent nie próbuje czegoś przed Tobą ukryć. Przed wizytą warto również sprawdzić historię auta - np. na portalu Gov.pl (wystarczą do tego numer VIN, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji - informacje te powinien udostępnić Ci każdy uczciwy sprzedający!)

Jeżeli przejrzałeś ogłoszenie, wykonałeś telefon do sprzedawcy i w dalszym ciągu interesuje Cię zakup auta, udaj się na miejsce ze specjalistą (np. doświadczonym mechanikiem albo rzeczoznawcą) lub dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas oględzin pojazdu. Oto kilka najważniejszych kwestii, dzięki którym wybierzesz najlepsze auto w niskiej cenie!

  1. Stan nadwozia. Podczas oględzin używanego auta sprawdź dokładnie lakier, a mówiąc dokładniej to, czy nie znajdują się na nim odpryski oraz ogniska korozji. Możesz również skorzystać z miernika lakieru, co pozwoli Ci dokładnie zweryfikować jego stan i to, czy nie zostały zatuszowane różnego rodzaju ubytki.
  2. Stan kierownicy i foteli. Nie ma co ukrywać - mocno wyeksploatowane auta (powyżej 200 tys. przebiegu) posiadają widoczne ślady użytkowania na kierownicy oraz gałce zmiany biegów. O intensywnym i wieloletnim użytkowaniu pojazdu świadczyć może również wygnieciony, wytarty czy popękany fotel kierowcy.
  3. Przebieg. Polski kierowca pokonuje rocznie średnio 20 tys. kilometrów, dlatego trudno jest zakupić 10-letni pojazd o przebiegu niższym niż 200 tys. km. Co więcej, niektórzy "uczciwi" sprzedawcy cofają licznik przebiegu, dlatego nie zawsze będzie on wyznacznikiem dobrej jakości. Jak zweryfikować próbę oszustwa? Najlepiej poprzez sprawdzenie historii pojazdu.
  4. Stan silnika benzynowego lub diesla. O jego awarii albo złym stanie świadczyć mogą np. wycieki lub dym wydobywający się podczas odkręcania korka wlewu oleju (przy włączonym silniku). Podczas oględzin auta warto więc zajrzeć pod maskę.
  5. Stan podwozia. O ile łatwo jest zakamuflować różnego rodzaju usterki na górze, o tyle u spodu jest to bardzo trudne. Najlepiej jest zabrać auto na kanał, gdzie można dokładnie sprawdzić stan zawieszenia czy układu wydechowego, a także dostrzec korozję lub wycieki.
  6. Stan podzespołów. Kupując auta osobowe w Polsce, warto dokładnie sprawdzać poszczególne elementy eksploatacyjne - płyny, opony, klocki i tarcze hamulcowe, amortyzatory, skrzynię biegów i inne. Potrzebna jest do tego wiedza, dlatego ponownie zalecamy oględziny z doświadczonym specjalistą.
  7. Stan elektroniki. Zasada jest prosta - niezależnie od wieku auta czy modelu samochodu, warto podczas oględzin spróbować włączyć w nim, co tylko się da. Sprawdź działanie elektrycznych szyb, klimatyzacji, cyfrowego kluczyka, radia, nawigacji i innych elementów. Nawet niewielki problem z włączeniem któregoś elementu może świadczyć o awarii sterownika, co w przyszłości przyniesie Ci liczne problemy i narazi na dodatkowe koszty.

To wciąż nie wszystko. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrany samochód używany będzie idealny dla Ciebie, przeprowadź jazdę próbną. W jej trakcie nie tylko sprawdzisz jego działanie i przetestujesz wiele elementów, ale również dowiesz się, czy zapewni Ci on optymalny komfort. Wszelkie niepokojące dźwięki, dochodzące np. z silnika, mogą świadczyć o tym, że lepiej zrezygnować z zakupu.

Jakie używane modele warto kupić? Polecamy najlepsze używane auta  (BMW, Ford, Toyota, Renault, Honda i inne)

W Polsce oferowanych jest wiele używanych aut miejskich i samochodów rodzinnych, a do Twojej dyspozycji są sprawdzone modele, które odznaczają się mniejszą awaryjnością i których zakup nie wiąże się z tak dużym ryzykiem. Do tych najbardziej cenionych przez kierowców zaliczamy m.in.:

  • używanego Opla Astrę;
  • używanego Volkswagena Golfa i Volkswagena Passata;
  • używanego Forda Focusa i Forda Fiestę;
  • używane BMW serii 3;
  • używane Audi A3, Audi A4 I Audi A6;
  • używaną Toyotę Yaris III i IV, Aygo II, Corollę XII, C-HR i wiele innych.

Najbardziej polecane na rynku wtórnym są samochody Toyoty w wersji sedan, hatchback i kombi. Są to auta kompaktowe, ale niezwykle przestronne, o dobrych osiągach i niskiej awaryjności, które wygrywają liczne rankingi. Co więcej, niedrogie są dedykowane im części zamienne, co pozwala niewielkim kosztem eliminować ewentualne usterki.

Samochód używany z salonu - czy warto?

Wspomnieliśmy o tym, że najbardziej ryzykowny jest zakup samochodu używanego od prywatnego sprzedawcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty autoryzowanego salonu, który udostępnia swoim klientom także auta z rynku wtórnego. Dlaczego to polecana opcja?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że auta używane z salonu są bardzo dokładnie sprawdzane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i zostają pieczołowicie przygotowane do sprzedaży. Eliminowane są w nich wszelkie mniejsze i większe usterki, a także odświeżone zostają poszczególne elementy wewnętrzne i zewnętrzne, dzięki czemu masz pewność, że pojazd jest natychmiast gotowy do drogi i nie zawiedzie Cię na trasie. Co więcej, takie samochody znajdują się na gwarancji, w wyniku czego nawet w przypadku usterki możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów i szybko wyeliminować problem. 

Zakup samochodu używanego z salonu to najlepsza i najbezpieczniejsza opcja, ponieważ zyskujesz wgląd we wszystkie dokumenty, możesz sprawdzić historię pojazdu, a także przeprowadzić jazdę próbną. Jeżeli więc chcesz dokonać udanej inwestycji, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, która obejmuje auta z wielu roczników. Najbardziej wymagającym klientom proponujemy natomiast nowe modele Toyoty z rocznika 2023 i 2024!

Autor: Piotr Czernecki